Конкурсът е посветен на бележития фолклорист и диригент Димитър Гайдаров /1906 – 1989/
Целта на конкурса е запазване и обогатяване на българското народно песенно инструментално и танцово изкуство, и приобщаване на младото поколение към българския фолклор.
Димитър Николов Гайдаров е роден през 1906г. в Казанлък. От осемгодишен свири на гъдулка под ръководството на баща си гайдаря Никола Гайдаров, който по онова време е бил най-търсеният музикант в околията. Едва 13-годишен Димитър Гайдаров сформира първия си оркестър от две хармоники, една окарина, гъдулка, свирка, дайре и тъпан.
През 1926 година той сформира джаз банд квартет, който развива концертна дейност в Казанлъшка околия.
През 1927г. като служител на оръжейния завод в Казанлък създава фолклорно трио – кавал, гайда и гъдулка, с което освен, че развиват концертна дейност , прави и записи в Националното радио.
През 1946г. отново във оръжейния завод Гайдаров сформира народен оркестър и хор, който същата година става национален първенец в национално надсвирване и надиграване в София. През 1948г. новосформираният ансамбъл отново е национален първенец. Димитър Гайдаров е един от първите фолклористи в България, който е привлечен като съмишленик в създаването на Държавния фолклорен ансамбъл, като целият оркестър на ансамбъла в Казанлък по онова време е поканен като основа на държавния. Възпитаници на Гайдаров са и едни от първите ученици на Средното музикално училище в град Котел.
По спомени на самия Димитър Гайдаров, под негово ръководство са създадени в Казанлък първият народен оркестър, първият ансамбъл за народни песни и танци и първите детски музикални школи за народни инструменти. По този повод Михаил Букурещлиев в книжка 7 на списание „ Художествена самодейност” казва, че ” в този край никога няма да изчезне народната музика”
През 1960г. Димитър Гайдаров завършва дирижиране в София. През 1961г. той участва във фестивала „ Тракия пее” в Стара Загора с народен оркестър, който наброява 80 деца.Този факт е забелязан и Националната телевизия заснема филм за принципите и методиката на преподаване по народни инструменти и работа с народни хорове и оркестри. Тази методика е възприета от музикалните фолклорни школи в България.
Освен музикант и диригент Димитър Гайдаров е автор на множество инструментални и вокални фолклорни обработки.
Димитър Гайдаров умира през 1989г. като след себе си оставя сериозна следа в българския музикален и песенен фолклор като музикант и диригент. Той е основател на фолклорния ансамбъл в днешния завод „ Арсенал” и читалище „ Искра” в Казанлък, които съществуват и до днес. Създава музикални школи за народни инструменти и народно пеене към Пионерския дом и НЧ „ Искра” в Казанлък, както и 54 фолклорни музикални школи, хорове и оркестри в градовете Твърдица, Гурково, Николаево, Мъглиж, Казанлък, Калофер и в селата Сливето, Милево, Дъбово, Ягода, Ръжена, Розово, Бузовград, Копринка, Търничене, Тъжа, Манолово, Осетеново, Крън, Черганово.